ČESKÁ FAJFKA

Česká fajfka“ je cca 830km dlouhá vyjížďka vedoucí z obce Babylon v podhůří Českého lesa, přes Šumavu, Novohradské hory, Žďárské vrchy, Králický Sněžník a Rychlebské hory do Vidnavy (nebo naopak). Název je odvozen od tvaru trasy při zobrazení na mapě. Vyjížďka spadá do kategorie „gravel“, trasa vede převážně po zpevněných cestách, vyasfaltovaných lesních cyklostezkách a vedlejších asfaltových silnicicích. Je tedy určena pro všechny milovníky jízdy po slušně rychlých cestách v přírodě.

Velká část trasy vede ve vyšších nadmořských polohách, celkové převýšení přesto není nijak extrémní, protože cílem trasování bylo vést ji co nejvíce po hřebenech hor a zbytečně nesjíždět do údolí. S tím sice souvisí poněkud horší možnost doplňování zásob potravin (především v oblasti Šumavy), ale o to více si budou účastníci užívat chvilek mimo civilizaci, především pokud vyjížďku podniknete ve všední dny mimo hlavní letní sezonu. Závodnici by se mohli pokusit absolvovat celou trasu za 3 dny, výletnějším tempem pak za 4-5 dnů.

Kudy z nudy - Prášilské jezero
Prášilské jezero, klenot Šumavy

ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM

Trasa má v roce 2020 také závod s hromadným startem, a to v pátek 18.9. od 7.00 z Babylonu. Předstartovní setkání ve čtvrtek večer v kempu. Startovné je dobrovolné, minimálně však 100 Kč.

Termín sólo vyjížďky si volí každý účastník sám, měsíce květen a červen mají bodové zvýhodnění v podobě vyššího koeficientu (viz níže). Uzávěrka pro připsání bodů do žebříčku SOLO CHALLENGE CUPU je 31.10.2020.

TRASA

Celková délka a převýšení: 830km/13000m

Koncové body:

Tip na přespání v okolí Vidnavy: cyklokemp Černý potok https://www.taborcernypotok.cz/cs/

Trasa: Babylon – Čerchov – Železná Ruda – Modrava – Strážný – Vyšší Brod – Nové Hrady – Javořice – Jihlava – Žďár n. Sázavou – Devět skal – Svitavy – Červená Voda – Dolní Morava – lázně Jeseník – Vidnava

Nejvyšší bod: Černá hora (1270m)

Český les - Chráněné krajinné oblasti - Zvláště chráněná území ČR
Čerchov, nejvyšší hora pohoří Český les

VYBAVENÍ

Doporučené kolo: cyklokrosové nebo horské se středně širokými plášti (cca 32-35mm).

Povinná výbava: cyklistická přilba, mobilní telefon pro kontakt s pořadatelem, přední i zadní světlo,

Doporučená výbava: GPS přístroj, termoizolační přikrývka, goretexová bunda, powerbanka, náhradní baterie do navigace, lékárnička

Přehrada Lipno I
vodní nádrž Lipno

PRAVIDLA

Účastníci musí projet trasu přesně tak, jak ji obdrží od pořadatele v gpx formátu. Pokud se rozhodnou ji opustit (např. z důvodu nákupu potravin nebo řešení technických problémů), musí se na ni následně vrátit přesně v místě, kde ji opustili.

Účastníci jsou povinni dodržovat pravidla pohybu po veřejných komunikací a silničního provozu a chovat se šetrně k přírodě a ke svému okolí.

Účastníci si řeší občerstvení během vyjížďky sami – mohou využít restaurační zařízení, mohou požádat o jídlo, vodu, nocleh či pomoc s řešením technických potíží místní obyvatele a kolemjdoucí, tato pomoc však nesmí být domluvena předem. V případě, že si účastníci rozloží vyjížďku do více dnů, pro přespání mohou účastníci využít komerční ubytovací zařízení, stanovat nebo spát pod širákem.. V NP nebo CHKO je nocování povoleno pouze v ubytovacích zařízeních k tomu určeným.

Účastník mají povinnost průběžně informovat ostatní o své aktuální poloze, a to ihned po dosažení bodů předem stanovených pořadatelem a vždy na konci dne. Účastník musí poté informovat pořadatele v okamžiku ukončení vyjížďky a nejpozději do 3 dnů odeslat záznam projeté trasy (z navigace nebo aplikace typu Strava apod.). V případě předčasného ukončení vyjížďky zašlou účastníci informační SMS na číslo, které obdrží od pořadatele před startem. Dopravu na místo startu či do cíle si v tomto případě řeší účastníci sami. 

Podrobnější obecná pravidla pro zaznamenávání trasy naleznete v sekcích ZÁZNAM TRASY a KOMUNIKACE S POŘADATELEM.

Novohradské hory – Wikipedie
Novohradské hory

REGISTRACE

Každý zájemce o účast v seriálu má první, a poté každou čtvrtou, vyjížďku zdarma, ale musí se na ni registrovat prostřednictvím jednotného REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE. O pravidlech registrace a podmínkách při provádění více registrací naráz nebo pro registrování více osob v rámci jedné vyjížďky naleznete v sekci REGISTRACE A PLATBY.

Účastníci obdrží přesnou trasu, a mohou si vyjet body do bodovací soutěže a budou zapsáni do výsledkové listiny po uhrazení organizačního poplatku ve výši 100 Kč/osoba.

Poplatek posílejte nejpozději do 7 dnů po registraci na bankovní účet: 670100-2216784675/6210. Do zprávy pro příjemce uveďte REGISTRACE FAJFKA a své jméno a příjmení (např. REGISTRACE FAJFKA PETR NOVÁK).

Kudy z nudy - Vrchol Devět skal - nejvyšší vrchol Žďárských vrchů
Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

VÝSLEDKOVÁ LISTINA A BODY DO POHÁRU „ULTRA-BIKE SOLO CHALLENGE CUP“

Účastníci akce získají na základě svého času potřebného pro absolvování vyjížďky (včetně všech přestávek) body do celkového bodování poháru ULTRA-BIKE SOLO CHALLENGE CUP (úplná pravidla ZDE). Výsledková listina vyjížďky i celého poháru se uzavírá 31.10.2020. Přesné počty bodů po zohlednění koeficientů za obtížnost vyjížďky, termínu absolvování, věku a pohlaví, budou zveřejněny do 15.11.2020, stejně jako celkové bodování poháru.

Průběžné pořadí a dosažené časy všech dosavadních absolventů vyjížďky naleznete v sekci FINIŠEŘI FAJFKA, aktuální bodové zisky jednotlivých finišerů budou aktualizovány vždy do cca 5 dnů po skončení kalendářního měsíce. Průběžné pořadí celého poháru naleznete v sekci (PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ SCHC).

Účastník s nejrychlejším časem vyjížďky získá 100b. Počet získaných bodů na dalších příčkách se bude odvíjet od konečného počtu absolventů vyjížďky. Pokud se dané akce například zúčastní 25 osob, účastníci na dalších příčkách získávají postupně 96b, 92b, 88b atd. Tyto body slouží jako základní body pro další výpočet. Účastníci na prvních třech místech získají navíc bonusové body: 1. místo – 10b, 2. místo – 5b, 3. místo – 3b.

Základní a bonusové body se následně násobí koeficienty obtížnosti akce, termínu absolvování, věkem a pohlavím, a účastí v páru.

Koeficienty dle termínu absolvování vyjížďky: květen 1,2; červen 1,1, červenec-říjen 1.

Koeficienty dle věku a pohlaví: Muži narození v roce 1971 a později mají koeficient 1. Muži narození v roce 1970 nebo dříve budou své body násobit koeficientem 1,33; ženy narozené v roce 1971 a později násobí své základní a bonusové body koeficientem 1,5; a ženy narozené v roce 1970 a dříve koeficientem 1,75.

Koeficienty pro jízdu v páru: Účastníci jedoucí v páru nebo skupině pak své celkové body násobí koeficientem 0,8.

Podrobnější pravidla bodování a postup výpočtu bodů pro různé kategorie účastníků naleznete v sekci PRAVIDLA A BODOVÁNÍ SCHC.

Stezka v oblacích Dolní Morava (Dolní Morava) - slevy, recenze ...
Stezka v oblacích, dominanta úseku Králickým Sněžníkem

FINIŠEŘI TRASY „ČESKÁ FAJFKA“

jménočasdatkatbodykoef
1.Petr Suchánek3d9h20m18.9.M-100+102
2.Martin Klimeš4d8h15m11.9.M-85+52
3.Tomáš Staněk5d8h52m2.8.M-70+32
KOEFICIENTY OBTÍŽNOSTI TRASY
kompletní trasa 2
nekompletní trasa: 100-300km 1, 300-500km 1,33; 500-750km 1,66; 750km + 2.

CENY PRO NEJRYCHLEJŠÍ ÚČASTNÍKY

Účastník s nejrychlejším časem získá poukaz na startovné zdarma na jakoukoliv akci *) pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Účastník s druhým nejrychlejším časem získá poukaz na slevu 50 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Účastník na třetím místě obdrží poukaz na slevu 33 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Nejrychlejší žena obdrží poukaz na slevu 50 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

4.-10. místo – poukaz na slevu 20 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru

Účastníci na předních místech si navíc svým výkonem a ziskem bodů v celkové soutěži seriálu zajistí přednostní registrace na akce pořádané v roce 2021. Předběžný program a průběh registrací k nahlédnutí zde.

*) Na všechny jednotlivé akce pořádané v roce 2021 bude vyčleněno maximálně 20 míst pro vítěze vyjížděk SOLO CHALLENGE CUPu. Pokud by mělo více vítězů jednotlivých vyjížděk zájem o stejný závod (např. EuroPeaks 1500), přednostní právo dostanou účastníci s vyšším počtem bodů v celkovém pořadí SOLO CHALLENGE CUPu a účastníci dále v pořadí si budou muset vybrat jinou akci, u které budou moci uplatnit startovné zdarma.

Venušiny misky

GALERIE FINIŠERŮ

Prvním finišerem trasy se stal českobudějovický Tomáš Staněk v čase 5d8h52min.
Druhým finišerem trasy se stal Martin Klimeš z Plzně, který ji absolvoval ve druhém zářijovém týdnu za 4d8h15min.
PETR SUCHÁNEK absolvoval trasu Česká fajfka jako jediný účastník závodu s hromadným startem 18.9. a navzdory již zkracujícím se dnům a chladným ránům ji projel v čase 3dny 9hodin a 20minut.