EVERESTING + KRATŠÍ VARIANTY

Everesting je cyklistická (ale také např. běžecká) výzva, jejíž účastníci se snaží nastoupat na stále stejném kopci převýšení 8848 metrů odpovídající nadmořské výšce hory Mount Everest.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-28-1024x568.png.

Také tato výzva nesmí chybět v programu charitativních výzev ultra-bike.cz, ale jelikož je vzhledem ke své mimořádné fyzické náročnosti určena pro velmi malou hrstku borců, pro účely Solo Challenge Cupu je možné absolvovat dvě fyzicky méně náročné varianty, navíc s mírně upravenými pravidly.

Pro středně pokročilé vrchaře jsem připravil výzvu „Natrénuj na Mauna Keu„, což obnáší nastoupat na jednom kopci „pouze“ 4207m, začínající vrchaři se pak mohou pokusit co nejrychleji nastoupat nadmořskou výšku některého z významných evropských sedel s nadmořskou výškou přes 2500m. Pro první ročník jsem vybral legendární francouzský Col du Galibier (2642m), a tuto nejkratší výzvu jsem nazval „Nastoupej výšku Galibieru„.

Tyto kratší varianty zároveň mohou dobře posloužit i elitním vrchařům jako svižný středně těžký trénink, a jsou snáze realizovatelné i na úsecích s prudším převýšením.

KOHO PODPOŘÍTE ABSOLVOVÁNÍM VRCHAŘSKÝCH VÝZEV?

Výtěžek z celorepublikové akce bude na konci roku v plné výši věnován ve prospěch iniciativy Děti dětem, podporující rodiny s handicapovanými dětmi, konkrétně rovným dílem pro rodiny 9letého Šimona Polácha trpícího těžkou formu epilepsie ((syndrom Dravetové) a 3leté Natálky Lubinové na úhradu hypoterapie a speciálního rehabilitačního programu Therasuit.

Příběhy obou dětí s nelehkým osudem, a více informací o aktivitách iniciativy Děti dětem si můžete přečíst v sekci „KOHO PODPORUJEME“ nebo na webu Děti dětem: Šimonův příběh zde, Natálčin příběh zde:

Účastníci, kteří se chtějí do této některé z vrchařských výzev zapojit v rámci seriálu Solo Challenge Cup, se při registraci zavazují přispět libovolnou předem zvolenou částkou (např. 20 nebo 30 Kč či více) za každý vyjetý kopec. Úroveň své výzvy si každý volí sám a je fajn ji předem uvést v kolonce „Jaký výkon je tvou výzvou“ v registračním formuláři pro charitativní výzvy.

Pokud si například pro Everesting vyberete stoupání s převýšením 680m a budete chtít za každý kopec přispět dvacetikorunou, musíte ho pro splnění výzvy absolvovat 13x, a tedy při úspěšném splnění výzvy se zavazujete přispět částkou 260 Kč. Výše příspěvku je ale samozřejmě dobrovolná, může být vyšší i nižší, záleží na každém z Vás, kolik chcete přispět.

TERMÍN A MÍSTO ABSOLVOVÁNÍ VÝZVY

Termín i kopec pro splnění charitativní vrchařské výzvy si volí každý účastník sám. Záleží na každém, jestli pojede radši kratší kopec vícekrát nebo delší kopec méněkrát. Limit pro její splnění je pro účely Solo Challenge Cupu 24 hodin.  

Zájemci o absolvování vrchařské výzvy v rámci Solo Challenge Cupu budou moci sdílet své dojmy a zkušenosti s ostatními přes sociální sítě a whatsAppovou skupinu „účastníci vrchařských výzev“.

Zájemci o společné absolvování kterékoliv úrovně této výzvy na jesenických Dlouhých Stráních, si ji mohou splnit v rámci „závodu“ s hromadným startem v rámci „Charitativního víkendu na Dlouhých Stráních“, a to v sobotu 5,9, od 6.30 (Eversting), nebo od 8.15 (Mauna Kea a Galibier na Uhlířské cestě). Více informací zde.

Facebooková stránka charitativní výzvy: https://www.facebook.com/events/2544895249158733/

EVERESTING

PRAVIDLA

Účastníci mohou vyjížďku absolvovat na jakýchkoliv jízdních kolech poháněných vlastní silou. Elektrokola nejsou povolena.

Účastníci absolvují výzvy na vlastní nebezpečí. Pořadatel nenese žádnou zodpovědnost za jakoukoliv zdravotní, materiální či jinou újmu, která se účastníkovi přihodí během absolvování výzvy.

Účastníci jsou při plnění výzvy povinni dodržovat pravidla pohybu po veřejných komunikací a silničního provozu a chovat se šetrně k přírodě a ke svému okolí.

Účastník je požádán o oznámení pořadateli v momentě zahájení vyjížďky a odeslání fotografií během nebo po plnění výzvy na FB události, přičemž na jedné bude rozpoznatelný samotný účastník a na druhé detail kola. Účastník je povinen informovat pořadatele neprodleně po dosažení magické hranice 8848 nastoupaných metrů a poté po ukončení výzvy.  

Pro zapsání na seznam finišerů a dárců poté musí nejpozději do 3 dnů odeslat záznam projeté trasy (z navigace nebo aplikace typu Strava apod.).

vEVERESTING RULES - EVERESTING

EVERESTING CHALLENGE

Královská varianta vrchařských výzev Solo Challenge Cup, jejímž cílem je nastoupat na stále stejném kopci převýšení 8848m. S touto myšlenkou přišli nadšenci, kteří si říkají „Hells 500“, vytvořili web a díky nim se z této výzvy stává globální fenomén. Tuto náročnou výzvu již podstoupily tisíce cyklistů (a běžců) ze všech koutů světa.

Více o projektu EVERESTING, přesná pravidla a informace k zapsání na globální listinu finišerů na www.everesting.cc

Pro sestavení výsledkové listiny a získání bodů do seriálu Solo Challenge Cup rozhoduje čas dosažení hranice 8848m, za každých dalších 100m převýšení nad hranici 8900m navíc účastníci získávají bonusové 3 body, které budou připočteny k základním bodům získaným za rychlost, a poté násobeny dalšími koeficienty (termín, kategorie, obtížnost…).

Krásy a hrůzy Mount Everestu - Novinky.cz

NATRÉNUJ NA MAUNA KEU!

Pro milovníky výzev, kteří si zatím netroufnou na celý Everesting, ale rádi by si vyzkoušeli opakované zdolávání svého oblíbeného kopce a dosáhli na něm zajímavého převýšení, jsem pro účely Solo Challenge Cupu připravil výzvu „Natrénuj na Mauna Keu“. Pro mě osobně je právě tato havajská sopka jakousi vysněnou „ultimate challenge“, kterou bych si někdy v budoucnu strašně rád vyjel a měla by být jakýmsi završením celoživotního cyklocestovatelského projektu jménem „Na kole do nejtěžších kopců a nejzapadlejších koutů světa“.

A proč zrovna Mauna Kea? 68km stoupání od hladiny oceánu na vrchol ve výšce 4207m z ní činí na základě těchto dvou parametrů patrně nejtěžší souvislý kopec na světě. Navíc, při měření ode dna oceánu dosahuje její výška dokonce 10 200m, což z ní činí nejvyšší horu světa a bráno od úpatí skoro dvojnásobně překonává i samotný Everest.

Pro koho bude výška 4207m málo, a Everesting již zase moc, může si stanovit svou vlastní hranici a po dosažení Mauna Key si zapsat (ohlásit přes WhatsApp) svůj čas, a poté pokračovat ve sbíraní nastoupaných metrů třeba až do výšky 6000m.

Pro sestavení výsledkové listiny a získání bodů do seriálu Solo Challenge Cup rozhoduje čas dosažení hranice 4207m, za každých dalších 100m převýšení nad hranici 4300m však účastníci získávají bonusové 2 body, které budou připočteny k základním bodům získaným za rychlost, a poté násobeny dalšími koeficienty (termín, kategorie, obtížnost…).

Mauna Kea – Hilo, Hawaii - Atlas Obscura

NASTOUPEJ VÝŠKU GALIBIERU!

Pro spíše začínající vrchaře a nebo také pro všechny, kdo by si rádi zajeli středně dlouhý kopcovitý trénink v rychlejším tempu, je zde nejkratši varianta výzvy: „Nastoupej výšku Galibieru“, podle legendárního francouzského sedla, kam každoročně stoupají tisíce cyklistických nadšenců i pravidelně i peloton Tour de France.

Také výška Galibieru nemusí znamenat konec vaší výzvy. Pro koho bude 2642m málo, a Mauna Kea (natož Everesting) již zase moc, může si stanovit svou vlastní hranici a po dosažení Galibieru si zapsat (ohlásit přes WhatsApp) svůj čas, a poté pokračovat ve sbíraní nastoupaných metrů třeba až do výšky 3000m.

Pro sestavení výsledkové listiny a získání bodů do seriálu Solo Challenge Cup rozhoduje čas dosažení hranice 2642m, za každých dalších 100m převýšení nad hranici 2700m však účastníci získávají bonusový 1 bod, který bude připočten k základním bodům získaným za rychlost, a výsledné body poté budou násobeny dalšími koeficienty (termín, kategorie, obtížnost…).

Guide to cycling Col du Lautaret and Col du Galibier - Epic Road Rides

ÚPRAVA PRAVIDLA O „SEGMENTU“

Pro účely Solo Challenge Cupu neplatí při absolvování krátkých dvou variant tohoto typu vrchařské výzvy pravidlo o povinnosti jezdit nahoru na zvolený kopec stále stejnou cestou. Pokud si vyberete stoupání na kopec či horu, na kterou vede více cest, můžete ho šlapat střídavě různými cestami (např. přejíždění horského sedla z obou stran), jak je komu libo. U Everestingu povinnost šlapat stále stejný úsek zůstává.

REGISTRACE

Zájemci o absolvování vrchařské výzvy v rámci projektu ULTRA-BIKE.CZ se musí pro přihlášení k výzvě registrovat přes jednotný registrační formulář pro vyjížďky Solo Challenge Cupu, a to ještě před absolvováním vyjížďky, a do kolonky „Jaký výkon je tvou výzvou?“ uvést úroveň výzvy a do „zprávy pro pořadatele“ pak výši svého příspěvku za každý výšlap zvoleného kopce.

Na základě registrace si mohou účastníci vyjet body do celkového hodnocení a vyhrát slevy na startovném na akce pořádaném v příštím roce. Body do bodovací soutěže a zápis do výsledkové listiny bude proveden až po uhrazení charitativního příspěvku na níže uvedený bankovní účet. Celá výše příspěvku bude spolu s příspěvky ostatních finišerů výzvy převedena na konci roku 2020 ve prospěch iniciativy Děti dětem, podporující činnost rodiny s handicapovanými dětmi.

Pokud chce někdo absolvovat vyjížďku ve dvojici nebo ve skupině, pro připsání bodů do poháru SOLO CHALLENGE CUPU musí charitativní příspěvek uhradit každý člen týmu. (upřednostňuji jednu společnou platbu a uvedení jména, ročníku a emailové adresy parťáků v registračním formuláři). Pokud se Váš parťák nechce zapojit do bodovací soutěže seriálu, charitativní příspěvek platit nemusí, ale bude vřele vítán a je férové jeho spoluúčast přiznat při nahlášení dosaženého času.

Poplatek posílejte pokud možno do 7 dnů po absolvování výzvy na bankovní účet: 670100-2216784675/6210. Do zprávy pro příjemce uveďte PŘÍSPĚVEK VRCHAŘSKÁ VÝZVA a své jméno a příjmení (např. PŘÍSPĚVEK VRCHAŘSKÁ VÝZVA PETR NOVÁK).

Pokud se bude chtít některý z účastníků v průběhu roku pokusit o vylepšení svého výkonu, který mu bude zapsán do listiny finišerů, a podaří-li se mu to, účastník bude muset navýšit svůj příspěvek o rozdíl mezi prvním a druhým pokusem. Každému účastníkovi se do výsledkové listiny zapisuje jeden nejlepší čas.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA A BODY DO POHÁRU „ULTRA-BIKE SOLO CHALLENGE CUP“

Účastníci výzvy mohou svůj výkon poměřit hned ve dvou kategoriích:

1. „RYCHLOSTNÍ“ – cílem je co nejrychleji nastoupat 8848m/4207m/2642m. Čas se počítá včetně všech přestávek.

2. „VRCHAŘSKÁ“ – cílem je nastoupat co nejvíce výškových metrů na jednom kopci za 24 hodin. Tato kategorie je pouze doplňková a je určená všem, kdo chtějí pokračovat nad rámec zvolené hranice pro převýšení. Účastníci získávají za každých 100m nastoupaných nad jednotlivé hranice (8900m/4300m/2500m) bonusové body (3/2/1), které budou při výpočtu bodů do celkového bodování připočítány k základnímu bodovému zisku za umístění v „rychlostní“ kategorií. Každá úroveň má svou vlastní výsledkovou listinu.

Výsledková listina vrchařských výzev i celého poháru se uzavírá 31.10.2020. Přesné počty bodů po zohlednění koeficientů za obtížnost vyjížďky, termínu absolvování, věku a pohlaví, budou zveřejněny do 15.11.2020, stejně jako celkové bodování poháru.

Průběžné pořadí a dosažené časy všech dosavadních absolventů vyjížďky naleznete v sekci FINIŠEŘI VRCHAŘSKÝCH VÝZEV, aktuální bodové zisky jednotlivých finišerů budou aktualizovány vždy každé cca 2 týdny. Průběžné pořadí celého poháru naleznete v sekci (PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ SCHC).

Účastník s největším počtem ujetých kilometrů získá 100b. Počet získaných bodů na dalších příčkách se bude odvíjet od konečného počtu registrovaných absolventů výzvy. Pokud se dané akce například zúčastní 25 osob, účastníci na dalších příčkách získávají postupně 96b, 92b, 88b atd. Tyto body slouží jako základní body pro další výpočet. Účastníci na prvních třech místech získají navíc bonusové body: 1. místo – 10b, 2. místo – 5b, 3. místo – 3b. Další bonusové body je možno získat za překonání hranice 8900m.

Základní a bonusové body se následně násobí koeficienty obtížnosti akce, termínu absolvování, věkem a pohlavím, a účastí v páru:

Koeficient obtížnosti akce: Everesting 2, Mauna Kea 1,33, Galibier 1

Koeficienty dle termínu absolvování vyjížďky: květen 1,2; červen 1,1

Koeficienty dle věku a pohlaví: Muži narození v roce 1971 a později mají koeficient 1. Muži narození v roce 1970 nebo dříve budou své body násobit koeficientem 1,33; ženy narozené v roce 1971 a později násobí své základní a bonusové body koeficientem 1,5; a ženy narozené v roce 1970 a dříve koeficientem 1,75.

Koeficienty pro jízdu v páru: Účastníci jedoucí v páru nebo skupině pak své celkové body násobí koeficientem 0,8.

Příklad: Pokud například vítěz rychlostní kategorie při absolvování výzvy nastoupá 10000 výškových metrů, získává dalších 33 bonusových bodů. Při absolvování v květnu pak bude jeho celkový bodový zisk vypočten následovně:

100 (základní body) + 10 (bonus za umístění) + 33 (bonus za nastoupané metry) = 143b

143b * 2 (koeficient obtížnosti) * 1,2 (koeficient termínu) = 343,2 b

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je fotka-everest-1024x464.jpg.

CENY PRO NEJRYCHLEJŠÍ ÚČASTNÍKY

Slevy na startovném jsou určené pouze pro finišery Everestingu, účastníci výzev „Mauna Kea“ a „Galibier“ soutěží pouze o body do celkového hodnocení Solo Challenge Cup, a výzvy absolvují především pro dobrou věc a dobrý pocit.

Účastník s nejrychlejším časem dosažení hranice 8848m v obou kategoriích získá poukaz na startovné zdarma na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Účastník s druhým nejrychlejším časem získá poukaz na slevu 50 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Účastník s třetím nejrychlejším časem získá poukaz na slevu 33 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

Žena s nejvyšším průměrem obdrží poukaz na slevu 50 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru.

4.-10. místo – poukaz na slevu 25 % na jakoukoliv akci pořádanou pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ v roce 2021 dle vlastního výběru

*) Na všechny jednotlivé akce pořádané v roce 2021 bude vyčleněno maximálně 20 míst pro vítěze vyjížděk SOLO CHALLENGE CUPu. Pokud by mělo více vítězů jednotlivých vyjížděk zájem o stejný závod (např. EuroPeaks 1500), přednostní právo dostanou účastníci s vyšším počtem bodů v celkovém pořadí SOLO CHALLENGE CUPu a účastníci dále v pořadí si budou muset vybrat jinou akci, u které budou moci uplatnit startovné zdarma.