O SERIÁLU SCHC

SERIÁL SOLO CHALLENGE CUP

SOLO CHALLENGE CUP je název pro nově založený seriál jednodenních i vícedenních cyklistických vyjížděk na horských i silničních kolech od 100 do 1200km.

Vznikl na jaře 2020 v reakci na tehdejší epidemiologickou situaci, která na dlouhou dobu znemožnila pořádání hromadných sportovních akcí. Nynější situace už to sice v omezené míře umožňuje, nicméně myšlenka SOLO CHALLENGE CUPu se mi stále líbí, a mou vizí je věnovat se jí nejen v roce 2020, ale i dále do budoucna.

Seriál SOLO CHALLENGE CUP je určen především cyklistickým nadšencům, kteří nevyhledávají masové sportovní akce, a přesto chtějí své vyjížďky pojmout aspoň trochu v závodním duchu.

Facebooková stránka vyjížďky: https://www.facebook.com/events/234931427817758/

Na obrázku může být: text

VÝZVA PRO CYKLISTY S DUŠÍ ZÁVODNÍKA

Primární myšlenkou seriálu bylo nabídnout alternativu ke klasickým závodům s hromadným startem především dálkových cyklistům s duší závodníka, kteří mají rádi možnost konfrontace, hledají nové výzvy, chtějí zkvalitnit a zpestřit svůj trénink, a poměřit svůj výkon s ostatními aspoň nepřímo formou „závodu na dálku“. Jedná se tedy v podstatě o individuální časovky, jejichž termín, místo startu i směr, kudy ji absolvují, záleží na samotných účastnících.

Výhodou tohoto typu vyjížďky je navíc možnost zazávodit si i na místech, kde je zorganizování masového závodu často obtížné (např. s ohledem na ochranu přírodu, bezpečnost provozu atd.)

Po uvolnění opatření zamezující shromažďování však navíc dostala většina vyjížděk termín, ve kterém se může o její hromadné absolvování pokusit několik málo desítek účastníků, a to buď se startem z konkrétního místa nebo z libovolných výchozích bodů.

Držitelé nejrychlejších časů za svůj výkon nezískávají žádné věcné ceny ani peníze, ale mohou si vybojovat poukazy na startovné zdarma, resp. slevy na startovném na hromadné akce pořádané příští rok.

Pro zájemce, kteří se chtějí do seriálu zapojit ve větší míře, je připravena celoroční bodovací soutěž, ve které účastníci za své výsledné časy jednotlivých vyjížděk získávají určitý počet bodů, které si postupně sčítají. I v této soutěži je možno si vyjet poukazy na hromadné akce a jejich umístění v žebříčku bude navíc zásadním kritériem pro jejich přístup k registracím na akce pořádané v roce 2021 (kalendář k nahlédnutí zde).

INSPIRACE PRO CYKLOCESTOVATELE-POHODÁŘE

SOLO CHALLENGE CUP je ale určený úplně všem cyklistickým nadšencům – tj. i výletníkům, bikepackerům i třeba rodinám s dětmi, kteří jezdí rádi jen tak na pohodu. Věřím, že i tato skupina cyklistů ocení ušetřený čas s plánováním trasy, doporučení nejkrásnějších a nejzajímavějších cyklotras v dané oblasti a možnost „být u toho“, byť bez ambic na dosažení co nejrychlejšího času. Zkrátka, filozofií Solo Challenge Cupu je, že každý si sám volí svou výzvu, resp. v jakém duchu svou vyjížďku pojme. Důležité je si ji především užít.

PROČ SE TEDY VRHNOUT DO SERIÁLU?

JEĎ KDY CHCEŠ, ODKUD CHCEŠ, KTERÝM SMĚREM CHCEŠ A PODĚL SE O SVŮJ ČAS A DOJMY

Taky vás někdy lákala na nějakém zajímavém závodě, ale nehodil se Vám termín, nebo vás odrazovalo vysoké startovné, nutnost dopravit se na start třeba i několik set kilometrů (a kolikrát i den předem), riziko nemožnosti ho absolvovat v řádném termínu (např. kvůli zranění nebo rodinným důvodům) anebo prostě nemáte rádi masové akce a radši jezdíte sami?

Všechny tyto nevýhody závodů s hromadným startem řeší právě koncept Solo Challenge Cupu. S výjimkou několika vícedenních vyjížděk napříč různými částmi ČR (kde však je aspoň možnost výběru koncového bodu), si účastníci sami volí nejen termín vyjížďky, ale i výchozí bod a směr, ve kterém ho absolvují. Záleží pak na každém účastníkovi, jestli zvolí výchozí bod co nejblíže svého bydliště, nebo takticky ve snaze o získání požadovaného profilu trasy (ať už ve stylu „mít to nejhorší rychle za sebou“ nebo „nechat si to nejlepší nakonec“). Většina vyjížděk tvoří okruh pokrývající velkou oblast, čímž je dostupný cyklistům z různých koutů republiky.

VYZVI NA SOUBOJ KAMARÁDA

Prostřednictvím některé z okružních vyjížděk můžete například vyzvat na souboj kamaráda z opačného konce republiky, a to aniž byste museli vyjíždět ze společného bodu. Vydejte se v různých směrech, čímž byste se měli na trase dvakrát potkat, podělit se o své dojmy, nebo si dát společně pivko.

FINANČNÍ DOSTUPNOST

Standardní cena vyjížďky je 100 Kč/osoba s tím, že první (na vyzkoušení) a každá další čtvrtá registrace je zdarma. Není mým hlavním cílem na celém seriálu zbohatnout, chci jen, aby se mi zhruba vrátil čas strávený nad jeho přípravou, plánováním tras, organizací a zpracováním výsledných časů a jejich zahrnutí do bodovací soutěže. Veškerý výtěžek z projektu ULTRA-BIKE.CZ bude použit na financování mých cest a kariéry ultravytrvalostního cyklisty.

MOŽNOST VYHRÁT HODNOTNÉ CENY

Pokud se Vám podaří svým časem umístit mezi nejrychlejších 10 účastníků dané vyjížďky, můžete si vyjet slevu na startovném na některé z akcí plánované na příští rok (jejíž hodnota bude nejspíš vyšší než cena registrace). O důvod víc, do toho pořádně šlápnout!

VYBER SI SVOU VÝZVU

Vyjížďky zařazené do seriálu mají pro zájemce o jejich absolvování představovat výzvu. Každý si přitom může zvolit tu svou, podle svých aktuálních vytrvalostních schopností, oblíbeného terénu, profilu či oblasti, kterou by si chtěl projet. Seriál zahrnuje širokou paletu vyjížděk různé obtížnosti tak, aby mohli jeho účastníci postupně posouvat svou „laťku“. Pro účely bodovací soutěže jsou pak jednotlivým vyjížďkám přiřazeny koeficienty obtížnosti, které mají za cíl odměnit jejich finišery za ochotu podniknout náročnější výzvu.

MOŽNOST PŘISPĚT SVÝM VÝKONEM NA CHARITATIVNÍ ÚČELY

Od malička jsem fandil a smekal před organizátory charitativních akcí. A myslím, že právě sport obecně nabízí spoustu perfektních možností, jak přispět na dobrou věc. Basketbalisté mají „Každý koš pomáhá“, hokejisté posílají peníze pro různé nadace za kanadské body … a cyklistika má v tomto podle mě – při troše fantazie – takřka neomezené možnosti.

Princip je jednoduchý: vědomí, že můj výkon pomáhá přispět na dobrou věc, by nás mělo vybičovat k lepšímu výkonu,… a tím se průběžně posouvat nejen fyzicky, ale především po lidské stránce. Seriál SOLO CHALLENGE CUP proto zahrnuje i šest charitativních výzev, přičemž pro čtyři z nich si účastníci sami volí, kde a kdy ji absolvují. Váš výtěžek poputuje celý na konto vybraného projektu, ve prospěch každé nadace jsem připravil vždy dvě výzvy a záleží jen na Vás, který byste chtěli podpořit.

Dlouhodobě chci organizováním cyklistických akcí podporovat tři projekty: iniciativu Děti dětem podporující rodiny s handicapovanými dětmi, nadaci Kola dětem snažící se vybrat finanční prostředky na pořízení prvního kola pro děti ze sociálně slabších rodin, a nadaci Šance Olomouc podporující hemato-onkologické dětské oddělení FN Olomouc. Více o jednotlivých projektech, a o mém přístupu a důvodech pro zapojení do charitativní činnosti se dočtete v sekci PODPORUJI.

ZÁVĚREM

Věřím, že si tento model volby a zdolávání výzev zamilujete a že seriál SOLO CHALLENGE CUP pomůže zintenzivnit váš prožitek z cyklistických výletů po naší krásné zemi. Budu se těšit na sledování Vašich výkonů a dojmů na sociálních sítích. Pokud budete mít jakékoli zajímavé návrhy, připomínky či výhrady, budu za ně velice rád (můžete mě kontaktovat kterýmkoliv způsobem, viz sekce KONTAKT).