NADACE KOLA DĚTEM

Snahou projektu Kola dětem je obdarovat pečlivě vytipované děti žijící v nouzi jejich první kolo v životě. Kolo totiž umožní dítěti se zapojit do svého okolí, zvýší mu sebevědomí a přitom nezatíží nijak více rodinný rozpočet.

Za projektem stojí silný příběh cyklisty Marka Reynoldse, který stejnou činnost za svého života nezištně vyvíjel – přes kamarády a kolegy vybral na každé Vánoce pár peněz, za která nakoupil kola pro děti v nouzi. Mark byl na jednom ze svých výletů smrtelně napaden pumou. Jeho rodiče se po této tragédii rozhodli v jeho odkazu pokračovat a založili nadaci „Mike Reynolds Bike Fund“, která funguje již 18 let.

Projekt Kola dětem založila v roce 2014 Andrea Radová, kterou inspiroval výše zmíněný příběh, v době, kdy cítila nenaplnění ve své práci i v životě obecně. Od té doby věnuje ohromnou část svého volného času, aby mohla udělat radost dětem, které mají těžší osud a za nic nemohou. A právě kolo je přece skvělý prostředek! Je to prostředek k novým zážitkům, aktivnímu životu a hlavně u sociálně slabých případů je to skvělý prostředek k integraci mezi ostatní. 

První dva roky projekt fungovali díky pomoci kamarádů a známých, kteří různým způsobem pomohli realizovat vysněné cíle. Později paní Radová založila občanské sdružení Vlastní cestou o.s., ale přitom stále drží projekt jako malý rodinný podnik plný lidí, kteří chtějí pomoci a inspirují k tomu ostatní.

Rodiny jsou vybírány velice pečlivě přes učitele, ředitele škol, sociální pracovníky atd. Předpoklad pro zapojení do projektu je, že se musí jednat o rodiny, které i přes nepřízeň osudu fungují, obecně se snaží, spolupracují se sociálními pracovníky a o děti se dobře starají. Často se jedná o samoživitele/ky s několika dětmi, prarodiče starající se o vnoučata v pěstounské péči, rodiny po tragédiích jako vyhoření bytu, úraz v rodině apod.. V prosinci 2019 bylo s pomocí velkého množství dárců a podporovatelů předáno celkem 84 kol.

Na obrázku může být: 8 people, tree , motorcycle , crowd a outdoor

KONTAKT

Andrea Radová

Projekt Kola Dětem

777 877 410

info@koladetem.cz

www.koladetem.cz