11 DŮVODŮ PROČ ZÁVODIT S ULTRA-BIKE.CZ

  1. Každý si najde svůj závod

Kalendář ULTRA-BIKE.CZ bude každoročně obsahovat pestrou paletu akcí. Od vícedenních bikepackingových vyjížděk, přes dvouetapové závody, celodenní ultramaratony, závody s večerním startem a 24 hodinovku (jejíž součásti bude kratší časovka) až po 12 hodinovku do vrchu (jejíž součástí bude sprint do vrchu). Některé akce budou mít pevnou trasu, u jiných budou pouze určené povinné body. Tisícovka (a od roku 2021 Moravia Divide) zase bude kombinovat oba přístupy. Všechny výše uvedené typy akcí budou mít variantu pro silničáře i pro bikery. Vybere si opravdu každý. Přestože největší počet akcí bude v Jeseníkách, místa startu a oblasti konání akce se budou měnit.

2. „Limity“ v uvozovkách

Akce pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ nejsou určeny pouze elitním ultravytrvalcům. Tempo a náročnost si na většině akcí může každý zvolit sám, čímž budou dostupné i pro „hobbíky“ a začínající bikepackery. Většina závodů bude mít kromě hlavní trasy také kratší trasu (v délce 60-80%), jiné akce mají zase doprovodné kategorie. Ani jejich zdolání sice nebude vyjížďkou růžovým sadem, ale žádná akce (včetně 24hodinovek nebo 12 hodinovek) nebude mít skálopevný časový limit pro dojezd do cíle. Bude určený pouze limit, do kdy na Vás někdo bude čekat v cíli (a případně do kdy bude možné odevzdat v cíli zapůjčený tracker osobně, resp. do kdy bude možné průběh závodu sledovat přes internet).

Účastníci, kteří dojedou do cíle po „limitu“, pošlou tracker poštou, nebo ho vrátí osobně na určené místo. Ve výsledkové listině se jim pak zapíše ujetá vzdálenost v době časového limitu. Účastníci také mohou opustit trasu předčasně, ať již aby stihli osobní odevzdání trackeru nebo z pracovních / rodinných důvodů. Ve výsledkové listině se jim zapíše ujetá vzdálenost a bude uvedeno i pořadí, na kterém se v tu chvíli pohybovali. Pokud nebudete mít dostatečný počet dnů volna na absolvování celé trasy (ani krátké), prostě si sami dopředu určete, kam až chcete dojet, tam závod ukončete, a jeďte za rodinou nebo do práce. Hlavní je si tu vyjížďku užít!

3. Nízké startovné

Nemám rád komerční a masové akce a není mým cílem na akcích ULTRA-BIKE.CZ závratně zbohatnout. Cílem projektu ULTRA-BIKE.CZ je nabídnout českým vytrvalcům kvalitní a cenově dostupný trénink, aniž by kvůli ní museli jezdit přes půl Evropy. Upřímně mi jde především o setkávání s přáteli a nalezení přátel nových, o možnost konfrontace a realizaci svých tréninkových myšlenek. Startovné bude vždy nastaveno tak, aby pokrylo náklady na zapůjčení trackerů, drobné upomínkové předměty, na přednášející, doprovodné auto (spíše až od roku 2021) a aby se mi zaplatil čas strávený nad organizací akce. Zejména ve srovnání se zahraničními závody budou akce ULTRA-BIKE.CZ vyloženě za hubičku, čímž budou zároveň pro každého a každý jich bude moci za rok absolvovat i více, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet.

4. Akce na dobročinné účely

Cestování i cyklistika nabízejí spoustu příležitostí, jak pomocí vlastního úsilí přispět na dobrou věc lidem, kteří bohužel v životě neměli tolik štěstí. Výtěžek z 24hodinovky a Charitativních 12 hodin poputuje ve prospěch handicapovaných dětí z iniciativy Děti dětem, část výtěžku ze závodu EuroPeaks (a festivalu, který mu bude předcházet) poputuje na konto nadace Kola dětem, a část výtěžku ze závodu EuroCities pak na konto dětské onkologie. Více v sekci PODPORUJI.

5. Přenosné startovné

Změnily se Vaše plány, nebo jste v době závodu zranění? Nezoufejte, Vaše startovné bude přenosné na jinou osobu a jméno startující osoby pod daným číslem bude možné změnit ještě 10 dní před závodem. Odhlásíte-li se ze závodu až těsně před ním, buď si ještě na poslední chvíli seženete někoho, kdo pojede pod Vaším jménem, nebo Vám strhnu pouze náklady na zapůjčení trackeru, plus storno poplatek, a zůstatek si budete moci vyčerpat na kterékoliv akci pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ, a to až do konce následujícího roku.

6. Náročné, ale zajímavé a pestré trasy

Odmalička mě bavilo „cestování prstem po mapě“ a před každou výpravou dosud trávím desítky hodin na internetu, aby byla má finální trasa co nejzajímavější, a měla stále nové impulzy. Cílem vyjížděk pod hlavičkou ULTRA-BIKE.CZ proto nebude jen dostat se rychle ze startu do cíle, nebo ujet co největší vzdálenost, ale provézt účastníky po panoramatických silničkách, okolo přírodních krás, skrz řídce osídlené oblasti, ale také malebnými vesničkami nebo centry historických měst.

Drtivá většina akcí bude jedinečná. Myšlenky a koncepty jednotlivých dílů zůstanou dlouhodobě stejné, ale každý ročník bude mít nové trasy, nové silnice, nová místa startu, nové cílové destinace, nové kopce. Tak žádnou z nich neprošvihněte, možná už se nebudou opakovat!

7. Přátelská atmosféra a stmelená komunita

Na akcích ULTRA-BIKE.CZ se nevyhrávají peníze. Nejrychlejší účastníci získají trochu slávy, respektu a hlavně možnost zazávodit si zase příště a za zvýhodněných podmínek. Mým přáním je, aby se jich účastnili především pozitivní a přátelští lidé, kteří své spoluúčastníky nevnímají jako soupeře, ale jako parťáka, se kterým si užijí společnou zábavu, který se s nimi podělí o zajímavé tipy a zkušenosti, a především jim pomáhá se zlepšovat a sáhnout si na/za hranici svých možností. Atmosféru všech akcí mají pomoci zpříjemnit předstartovní setkání účastníků. Každý závod má také na webu svou „nástěnku“, kde si mohou účastníci vzájemně domlouvat spolujízdu na místo startu i zpět domů. A přitom třeba najít nové přátele. 

8. Kalendář a destinace ušité na míru Čechovi

Rozvrh akcí prvního ročníku je ještě ovlivněn termíny mých vlastních závodů a výprav. Od roku 2021 již bude více přizpůsobený nejen našemu podnebí, ale především českému kalendáři státních svátků, abychom si kvůli závodům nemuseli zbytečně vybírat dovolenou. Seriál EuroPeaks se přesune na začátek července, EuroCities na květen, do budoucna pak plánuji ještě třetí „Euro“ seriál na Velikonoce. Pečlivě zvažované budou i cílové destinace akcí do zahraničí tak, aby z nich bylo více možností levné a pohodlné dopravy domů.

9. Setkání účastníků a seriál minifestivalů „Kolem světa na kole“

Významnou součástí akcí ULTRA-BIKE.CZ bude setkání účastníků večer před startem, kde si budou moci kromě posezení u piva nebo vína poslechnout přednášky nejen z mých výprav, ale i z úst dalších českých nebo slovenských cyklocestovatelů, kteří se rádi podělí o své zážitky a zkušenosti ze svých cest po světě nebo bikepackingových závodů. Nejen nadšení cyklisté, kteří teprve o bikepackingu nebo cestování na kole teprve začínají uvažovat, ale i zkušení cestovatelé si tak mohou odnést spoustu zajímavých rad a tipů. Prestižnějším akcím bude předcházet festival 3-4 přednášek, některým menším akcím pak jen 1-2 přednášky.

10. Dlouhodobá bodovací soutěž

Za účast na jednotlivých akcí budou účastníci získávat body do celoročního žebříčku. Nejlepší účastníci budou mít díky svému umístění přednost při registraci na závěrečný „superzávod“ v Králíkách a na další sezónu. Cílem zavedení bodovací soutěže je zvýšit motivaci do tréninku a ke hledání nových výzev, protože nejnáročnější podniky přinesou účastníkům vyšší bodový zisk. A jelikož počet účastníků na všechny akce bude omezený (a spíše nízký), účast na těch nejžádanějších bude nejspíš zapotřebí si poctivě vybojovat.

11. Nemusíte shánět vlastní trackery

Pro rok 2020 se mi podařilo navázat spolupráci se společností Trackcourse, která bude na akce ULTRA-BIKE.CZ zapůjčovat satelitní messengery a bude nám spravovat aplikaci pro sledování vybraných akcí přes internet (Tisícovka, JES300, EuroPeaks). Zapůjčení trackeru bude zahrnuto v ceně startovného a kromě online sledování průběhu závodu a vašich spoluúčastníků si z nich budete moci „vytáhnout“ užitečná data o Vaší průměrné rychlosti, času stráveném v sedle atd. Na trackery bude nutné před startem zaplatit vratnou zálohu (hotově při prezenci nebo předem na účet), kterou obdržíte v plné výši zpět po odevzdání trackeru.  Více na http://trackcourse.com/